2019/11/14 at 7:44 PM
Banner Top

Adem Bona, geçtiğimiz günlerde yapılan U16 Avrupa Şampiyonası’nda en iyi beşe seçildi. İtalya’daki şampiyonayı 5’inci sırada tamamlayan U16 Milli Takım’da maç başına 14 sayı, 10.3 ribaund, 4 blok ortalamaları tutturan Adem Bona, en iyi 5’te yer alarak hem ay yıldızlıları, hem de Karşıyaka’yı onurlandırdı.
Turnuvanın ilk gününde Slovenya ile karşılaşan ay-yıldızlılar, karşılaşmayı Adem Bona’nın etkili oyunu ile 74-52 gibi çok farklı bir skorla kazanmıştı. U16 Adem Bona’nın 18 sayı, 10 ribaund ve 6 blok ile yıldızlaştığı maçtaki performansı Türk Basketbolu’nun gündemine oturdu.
Antrenör Türkay Çakıroğlu, Kuveyt’te çalışırken aynı ülkede bulunan bir Afrikalı koç vasıtasıyla ulaştığı İkacu Okoro, Ekpe Udoh’un köyüne çok yakın bir bölgede yaşayan, 2 metrenin üzerine bir çocuk. Çakıroğlu videoları izliyor ve daha sonra İstanbul’a döndüğünde İstanbul Basket’in Başkanı Nevzat Özdemir ile birlikte Okoco’yu İstanbul’a getiriyorlar. Okoco, Çakıroğlu ile 2017 Mart ayından itibaren oynamaya başlıyor ve Nevzat Özdemir’in kulübünde oynamaya başlıyor. Bir yandan da EVYAP Koleji’nde eğitimini sürdürüyor. Okoco’nun vatandaşlık işlemleri Scottie Wilbekin ile birlikte tamamlanınca onu Adem Bona ismiyle U17 Milli Takımı’nın hazırlık maçlarında izlemeye başlıyoruz.
Çakıroğlu, Adem Bona’yı o günlerde; “Son derece akıllı ve çalışkan. Henüz 15 yaşında olduğu ve hızla uzadığı için koordinasyonu çok zayıf. Şu anda boyu 2.05. Yaşında küçültme olmadığından eminim. Bana göre müthiş bir oyuncu olacak ve uzun yıllar Türk Milli Takımları’na hizmet edecek. Kendisini Türk gibi hissettiği için Türkçesi’ni de büyük hızla ilerletiyor…” sözleriyla tanımlarken Adem bu sözleri boşa çıkarmıyor.
Nijerya’nın Lagos şehrinde Udoh’un Kalaba isimli köyünün yakınındaki Ebonyi bölgesindeki köyde başlayan öykü, İstanbul’a oradan da İzmir’e taşınırken, Adem Bona, Anadolu Efes ve Beşiktaş’tan gelen tekliflere karşın Genel Menajer Selim Çınar sayesinde Pınar Karşıyaka’yı seçti. Kariyerinde en iyi sıçrama yapacağı yeri Pınar Karşıyaka olarak belirledi.
Milwaukee Bucks forması giyen Nijerya asıllı Yunan basketbolcu Giannis Antetokounmpo’yu örnek alan Adem, önce A Takım’a girip, eksiklerini tamamlayarak, Euroleauge ve gelişimini sürdürdüğü takdirde NBA’de yer almak istiyor.
Son şampiyona onun bu yolda ilerlediğinin kanıtı olurken, Slovenya maçındaki performansı ise unutulmadı. İşte Adem Bona şov…

Banner Content
Tags: , , , , , , , , , ,

Related Article