2019/11/14 at 12:53 PM
Banner Top

Göztepe’nin yeni stadının son görüntüsü sarı kırmızlıları heyecanlandırdı. Yıllardır süren özlam şimdilerde yerini hiç bitmeyecekmiş gibi  gelen sabırsız bir bekleyişe dönüştü.

Bundan 2 yıl önce 14 Haziran 2017’de 219 milyon TL’ye ihale edilip yapımı 2 yıl gibi kısa bir sürede bitme aşamasına gelen stadyum kompleksi, taraftarı buluşturacak sosyal yaşam alanları, ticari alanları ve meydanının yanı sıra çatısında yer alacak halka açık yürüyüş parkuruyla da fark yaratacak.

Sahadaki altyapı çalışmalarında ise sona gelinirken, drenaj ve havalandırma tamamlandıktan sonra sulama tesisatları yapılacak ve çim serimine geçilecek. Hibrit çim ekimi yapıldıktan sonra Göztepe’nin yeni mabedi müsabaka oynanmaya hazır hale gelecek. Stadyumun maraton tribünündeki koltuk tasarımı da Türkiye’de ilk kez taraftarlar seçti.

Hedef Ocak ayında oynanacak Beşiktaş karşılaşmasında açılışı gerçekleştirmek… Önce  sadece müsabakaların oynanabileceği stadyum kompleksi açılacak.  Daha sonra bölümlerde ise sağlıklı yaşam merkezi devreye girecek.

Bir sonraki sezon  asıl kompleksin açılışı gerçekleştirilecek.  Kompleksin en dikkat çekici yanı çatı… Burada 650 metrelik yürüyüş parkuru olacak. Ön tarafında da ticari alan diye nitelendirilen alanda normal duraklama alanları olacak. Eğitmenler ve hocalar nezaretinde vatandaşlar sportif faaliyetlerini yapacak. Kamuya açık çatı alanı İzmir’in en muhteşem manzaralı spor alanlarından biri olacak.

Teknik anlamda; e-bilet altyapısının tamamlanması, koltukların yapılması, stadyumun aydınlatmasının ve anons sistemlerinin yapılması, yürüyen merdiven ve asansörlerin yapılması gibi imalatların tamamı 26 Aralık 2019 tarihine kadar bitirilecek.

Sadece çim sahanın tamamen entegre olabilmesi için hibritte 2 hafta bekleme süresi verilecek. Gürsel Aksel Stadı’nın 15-17 Ocak itibariyle müsabaka oynanmasına hazır hale gelmesi için herkes var gücüyle çalışıyor.

Büyük bir aksilik yaşanmazsa Beşiktaş maçına yetişecek stadın Toplam kapasitesi güney kale arkasında ayaklı sisteme geçildiği takdirde 25 bin kişi olacak. Statta 39 loca ve basın mensupları için ayrılmış özel alanlar olacak. Ayrıca dizayn edilmiş launch alanları da bulunacak.  İçerdeki ambiyans ve akustiğin herhangi bir bölüntüye uğramadan yaşanması için tek katlı inşa edilen tribün de stadın ayrıcalıklarından biri olacak.

“Taraftar meydanı kendi evimiz, kendi mabedimiz şeklinde ortaya çıkacak. Bu yapının ihtiyacı için toplanma alanı gerekiyor. Maç öncesi ve sonrası taraftarımızın birlikte toplanacağı alan için Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ile çok iyi bir işbirliğimiz var. Ön tarafta yaklaşık 13 dönem büyüklüğünde bir meydan düzenlemesi olacak” ifadelerini kullandı.
Göztepe Stadı’nın sürekli yaşayan bir kompleks olacağını sözlerine ekleyen Tugrul Büyükköken, “Stadımızı festivallerin düzenlendiği tam bir buluşma noktası yapacağız. Beşiktaş maçına yetişmesi anlamında her türlü operasyonu yapıyoruz. Teknik anlamda bir sıkıntımız yok. Bu işin yasal prosedürleri de var, onların çalışmalarına da bir taraftan başladık. B7-24 tesis olacağını herkes görecek. Çatı yürüyüşleri olacak, çatıya çimler ve yer sarmaşığı konulacak. Yeşil alan düzenlemesi olacak. Çatımızda bazalt taşlardan kaplamalar olacak. İnsanlar rekreasyon alanında dolaşır gibi çatımızda dolaşacak.”

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article