2019/12/07 at 6:31 AM
Banner Top

Karşıyaka’nın ve Türk Futbolu’nun Sembol isimlerinden, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) İzmir Şubesi’nin Kurucu Üyelerinden, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneğinin ilk teknik direktörlerinden, TÜFAD İzmir Şubesi Onur Kurulu Başkanı M. Cevat GÖK’ü kaybettik.
“Baba Cevat” adıyla anılan ve sadece formasını giydiği Karşıyaka’nın değil tüm İzmirli futbolseverlerin saygı duyduğu bir isim olan, futbolu bıraktıktan sonra görev yaptığı çeşitli kulüplerde yüzlerce genci yetiştirerek kendisine yakıştırılan lakabın hakkını veren Cevat Gök son derece mütevazı kimliği ve saygın kişişği ile futbol dünyasında çok özel bir yere sahipti.
1928 yılında İstanbul’da Küçükpazar’da doğan Cevat Gök, 1942 yılında Galatasaray genç takımına, 1946’da da A Takıma girdi. Gündüz Kılıç’ın yönettiği takımda Coşkun Özarı, Reha, Bülent Eken, Turgay Şeren gibi ismlerin yanında yetişti. Muhafızgücü’nde askerliğini yaptıktan sonra tersanede çalışmaya başladı ve İzmir’e tayini çıktı. İzmir serüvenine Yün Mensucat’ta başladı. Daha sonra dönemin en ünlü teknik direktörü olacak Adnan Süvari ile forma giydi.

Yün Mensucat. Adnan Süvari sol, Cevat Gök sağ başta oturuyor.

Daha sonra 1950’lerin başında Karşıyaka’lı yılları başladı. Asım liglerinde bir çok futbolcu keşfedip futbola kazandırdı. isede hentbol oynarken futbola yönlendirdiği Ogün Altıparmak, Gode Cengiz gibi birçok isimse Türkiye çapında ünlü futbolcular haline geldi.
1960 yılında futbolu bırakan Baba Cevat 1965 yılında İzmir’de düzenlenen, ünlü Alman futbol adamı Herberger’in yardımcısı Klaus-Peter Kirchrath’ın yönettiği antrenör kursuna katılarak Antrenör Diploması’nı aldı.

Ceat Gök 1952-53 sezonunun Karşıyaka takımında. O yıllarda uygulanan WM sisteminin dizilişine göre poz vermiş. Alt sırada kaleci Petriça ile birlikte bekler Cevat ve Nebil görülüyor. Orta sırada Vedat, Arif ve Ferit’ten oluşan haf hattı, üst sırada Nevzat, Ramazan, Niyazi, Memduh ve Özcan’dan oluşan forvet hattı

Genç takımdan sonra Karşıyaka’nın A takımında Adnan Süvari’nin yardımcılığını yaptı. Ülküspor, Manisaspor, Aydınspor ve Uşakspor’u çalıştırdı. Denizspor’u Amatör Küme’de şampiyon yaptı. Her başı sıkıştığında da Karşıyaka’ya koştu.

2015 yılında Karşıyaka Belediyesi tarafından Alaybey’deki Tahir Bor Parkı içinde oluşturulan Cevat Baba büstü ile adı ölümsüzleştirildi.

O Karşıyaka’yı Karşıyaka onu çok sevdi. Sadece Karşıyaka mı? Futbol Dünyası’ndaki herkes onu severken, müthiş bir saygı duydu.

Cevat Baba’nın cenazesi bugün Alaybey Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Soğukkuyu Mezarlığı’na defnedilecek.
Mekanı cennet olsun. Işıklarda uyusun.

Banner Content