2019/11/22 at 3:30 PM
Banner Top

Türk futbolunda bir çınar daha yolun sonuna geldi. Gaziantepspor’un amatör kümeye düşmesinin an meselesi olduğu belirtildi.
FİFA’da 30’a yakın dosyası bulunan kırmızı siyahlı takımın, sezon sonuna gelmeden amatör kümeye düşürülebileceği öğrenildi.
Kulüp de bu durumu kabullenirken bu yönde açıklama yaptı.
FİFA’da dosyaları saymakla bitmeyen Gaziantepspor için son darbe eski kalecisi Zydrunas Karcemarskas’tan geldi.
Kırmızı-siyahlı kulübün resmi sitesinden açıklama yapan Başkan Hasan Şahin, FIFA’dan -6 puan silme cezası ve amatör, alt yapı dahil olmak üzere transfer yasağı cezası aldıklarını belirtirken, “Karcemarskas Kulübümüzün efsaneleri arasındadır. Kendisi ile yaptığımız ön görüşmelerde taksitlendirmeye razı olmuştu. Ama neden caydığını anlayamadık.

Zydrunas Karcemarskas… Litvanyalı Milli kaleci Gaziantep kalesini 7 yıl korudu. Mayıs 2017’de ayrıldı.

Göreve gelirken enkaz devraldık. Eski yönetimler tarafından maddi-manevi tüketilmiş, içi boşaltılmış, tüm gelirlerine el konulmuş olan Gaziantepspor’umuzun Profesyonel Liglerde kalabilmesi için 30’a yakın FIFA dosyası ile mücadelemizden maddi kaynak yaratamama nedeni ile sonuç alamadık. Kulübümüz son gelen cezanın dışında futbolcu ve Kulüpler alacak görüşmelerinde erteleme taleplerimizi kabul edilmez ve olumlu sonuç alınamaz ise Amatör Lig’lere düşürülmesi cezası ile karşı karşıya kalacaktır.” sözlerine yer verdi.

Şahinler lakaplı Gaziantepspor 1969 yılında kuruldu. Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda şampiyonluğu olmamasına karşın özellikle evinde oynadığı maçlarda Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’a kök söktürdü. Bu dört takımı bir sezonda yenebilen sayılı takımlar arasına girdi. Bugünkü adıyla 1. Lig’de 1979 ve 1990 yıllarında şampiyon olan, Gaziantepspor Süper Lig’de en iyi derecesini 2000-01 sezonunda 68 puan ve +27 averajla üçüncü olarak elde etti. Süper Lig’de 1999-2000 sezonunu da üçüncü sırada tamamlayan kırmızı siyahlılar Belediye Başkanı Celal Doğan’ın kulüp başkanlığını yürüttüğü bu dönemde şampiyon adayları arasında gösterildi.
Türkiye’yi Avrupa kupalarında 5 kez temsil eden Gaziantepspor, UEFA Kupası’nda 2003-04 sezonunda 3. tura kadar yükselmeyi başardı.
Kırmızı siyahlı ekip 2. Lig Beyaz Grup’ta ilk yarı sonunda -10 puanla sonuncu durumda.

Banner Content

0 Comments

Leave a Comment