2019/11/20 at 3:19 AM
Banner Top

Türkiye’nin yüksek atlamada yetiştirdiği en başarılı isimlerden biri olan Denizlili milli atlet Alperen Acet, İtalya’nın Napoli Kenti’nde 30.kez düzenlenen Üniversite Yaz Oyunları’nda, yüksek atlamada gümüş madalya kazandı ve Türk Spor Tarihi’ne adını altın harflerle yazdırdı.
2019 Üniversite Yaz Oyunları’nda Türkiye’ye oyunlar tarihindeki ilk yüksek atlama madalyasını kazandıran ve 2.24 metrelik atlayışı ile tarihe geçen Pamukkale Üniversitesi öğrencisi, Alperen Acet, kazandığı gümüş madalya ile Türk atletizminde de bir ilki gerçekleştirdi.
Türkiye, Acet’in madalyası ile madalya sıralamasında 1 Altın 2 gümüş 4 bronz ile 19. sıraya yükseldi.

Yıllardır beklenen ilgiyi görememesine karşın Antrenörü Cavit Ceylan ile birlikte yılmadan çalışan
21 yaşındaki milli atlet Alperen Acet, Haziran 2018’de Romanya’nın Cluj kentinde yapılan Uluslararası Romanya Atletizm Şampiyonası’nda yüksek atlamada 2.30’luk dereceyle müthiş bir rekora imza atmıştı.
Daha önce üç kez deneyip başarılı olamadığı 2.26’lık Türkiye rekorunu Romanya’da aşmayı başaran Acet,
Metin Durmuşoğlu’nun 2002 yılından beri kırılamayan 2.26’lık rekorunu tarihe gömerken, Avrupa’da 2.30 atlayabilen yedi isim arasına girmeyi de başardı.
Ardından Berlin Olimpiyat Stadı’ndaki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda sahne alan Acet, erkekler yüksek atlama finalinde müsabakayı beşinci sırada tamamladı. 1958 Stockholm’de final atlayan Çetin Şahiner’den sonra bu branşta erkekler finalinde yarışan ilk yüksek atlamacı olan Alperen, 2.24’lük derecesiyle Ukraynalı Andriy Protsenko ile beşinciliği paylaştı.
Hız kesmeyen ve 2019’a da formda giren Acet, Ocak ayında, Çekya’da yaptığı 2.24’lük derecesiyle Türkiye Salon Rekoru’nu da kırmıştı.

Banner Content
Tags: , , , , , ,

Related Article