2019/11/11 at 11:23 PM
Banner Top

Milli motosikletçi Can Öncü’nün, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe ulaşan en genç pilot ünvanını alması Moto dünyasını salladı.
İspanya’nın Valencia kentindeki Ricardo Tormo pistinde koşulan sezonunun son yarışına katılan 15 yaşındaki Can, yoğun yağmur altında yarışta kalmayı başarırken rekorları da paramparça etti, spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Henüz trafiğe dahi çıkamayan ve ehliyeti de bulunmayan, özel izinle yarışlarda motosiklet kullanmasına izin verilen, Can’ın bu başarısı Türk spor tarihinde ve dünya moto tarihinde yeni bir sayfa açtı

Scott Redding’in, Donington Park’ta 125 cc’lik Büyük Britanya yarışına katılarak 2008 yılından bu yana elinde bulundurduğu en genç sürücü rekorunu tarihe gömen, Can Öncü 15 yaş 115 gün ile tarihin en genç Grand Prix kazananı unvanının yeni sahibi oldu. Can, ayrıca, 1991’deki Japonya yarışını kazanan Japon Noburu Ueda’dan bu yana, katıldığı ilk mücadelede birinci olan ilk pilot oldu.


Can, Moto3’de ve birincilik kazanan ilk Türk pilot olarak da Türk Spor tarihine geçti. Türk moto pilotları arasında galibiyete en çok yaklaşan isim, 2016 Moto2 Şampiyonası Assen GP’de ikinci gelen Kenan Sofuoğlu olmuştu. Öncü böylece bir GP’yi ilk sırada tamamlayan ilk Türk pilot ünvanının da aldı
Milletvekili Kenan Sofuoğlu da genç sürücüyü kutladı.
Can’ın bu başarısı moto dünyasında büyük yankı uyandırırken, İspanyol spor gazeteleri Marca ve El Mundo Deportivo, Can Öncü’nün başarısını, “Geleceğin yıldızının ismi Türk.”, “Türk pilottan korkunç başarı, tarihi gün.”, “Dünya Şampiyonası tarihinde kazanan ilk Türk.” ifadeleriyle duyurdu.
Bu yıl Red Bull Rookies Cup’ta şampiyon olan Öncü, wildcard ile Valencia GP’de yarışma imkanı bulmuştu. Can, Red Bull KTM Ajo takımı ile önümüzdeki sezon Moto3 klasmanında tam zamanlı olarak yarışacak. Genç Türk sporcudan KTM takım direktörleri de övgü ile söz ediyor ve ondan çok şeyler bekliyor.
Bir hayalini gerçekleştirdiğini belirten  Can Özlü, “Bu benim hayalimdi. Kariyerimin yeni aşamasına başlamak için sabırsızlanıyordum ve bunu da başardım. Bundan sonraki hedefim Moto3’te dünya şampiyonu olmak. Daha sonra ise Moto2 ve MotoGP’de bu başarıyı tekrar edip hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum” dedi.

Kenan Sofuoğlu’nun elnden tuttuğunu belirten Can, onounla Sakarya’da tanıştıklarını belirtirken, “Bizi motor kullanırken gördü ve çağırdı. Bildiğimiz herşeyi de o öğretti. Menajerliğimizi de yaptı. Kenan ağabeyime ve hayalimi mümkün kılan tüm insanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Alanyalı Önder Öncü’nün oğlu olan Can Öncü, Alanya’da yaşamaktadır. Annesi Norveç vatandaşı olan Can küçük yaşta aldığı eğitimle Türkçe, İngilizce, Almanca, Norveççe ve Fince olmak üzere 5 dil konuşabiliyor. Henüz 15 yaşında olduğu için trafikte motor kullanılmasına izin verilmeyen Can özel izinle yarışmaktadır. Can Öncü’nün ikiz kardeşi Deniz Öncü de yetenekli bir sürücü. Deniz Öncü de geleceğin süperstarları arasında gösteriliyor. Can Öncü’nün 3. olarak sezonu bitirdiği turnuvada, Deniz de sezonu 4. tamamlamıştı. 2018’de ise 2. olmuştu

Banner Content
Tags: , , ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Sosyal Ağ

INSTAGRAM

YOUTUBE