2019/10/19 at 9:40 PM
Banner Top

Sarı-kırmızılılar, altyapıdan A takıma yükselen ve aynı zamanda teknik direktör Tamer Tuna’nın yardımcısı Şakir Özkayımoğlu’nun da oğlu olan 18 yaşındaki orta saha oyuncusu Ege Özkayımoğlu’na doğum gününde hoş bir sürpriz hazırlamıştı.
Sarı-kırmızılılar, Afyon kampında genç oyuncunun 18. yaşını pasta keserek kutlarken, yönetim ise Ege ile 5 yıllık profesyonel sözleşme imzalayıp anlamlı bir hediye vermişti. Tarih 18 Temmuz’u gösteriyordu.
Ege Özkayımoğlu, sosyal medya paylaşımında; “9 yaşımda bu büyük kulübe adım attığım günden beri kendime bir söz vermiştim (Ben Göztepe’nin Öz Evladı Olmalıyım) Allah’a çok şükür bugün doğum günümde kulübümle 5 yıllık sözleşme imzaladım ve kendime adadığım hayallerimi,sözlerimi gerçekleştirmek için şanlı formayı terletebilmek için önüme bir kapı açıldı. Bu zamana kadar çok çalıştım şimdi daha çok çalışmaya tüm şanlı Göztepe taraftarına neler yapabileceğimi göstermeye hazırım” demiş ve bütün altyapı hocalarına, takım arkadaşlarına ve en önce ailesine teşekkürlerini sunmuştu.
Henüz bir gün geçmişti ki Ege Eskişehirspor karşısında forma şansı bulmuştu. Gözler Galatasaray’dan alınan Eren’de idi. Herkes Göztepe’nin golcü transferini konuşuyor ve şüphe ile karşılıyordu. Eren 20 dakika ya oynadı, ya oynamadı ama golü bulan 2001doğumlu genç Ege oldu.
Bu elbette raslantı değildi.
“göztepe.com” editörleri ondaki yeteneği çok önceden keşfetmiş ve sitenin “oyuncu raporu” köşesinde bir yıl önce şu sentezi yapmıştı:
…18 Temmuz 2001 tarihinde İzmir’de doğan Ege Özkayımoğlu futbolculuk kariyerine 2010da Göztepe Futbol okullarında başladı. 2013’te Göztepe’de lisansı çıktı ve halen daha Sarı-Kırmızı formayı terletmeye devam ediyor. 17 yaşındaki oyuncu 185 boyunda. Santrafor ve kanatlarda görev yapabiliyor. Şu zamana kadar forma giydiği 79 maçta 32 gol atma başarısını gösterdi. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki özellikle son 2 sezonda büyük atılım yapmış bir oyuncu. Bu 32 golden 27sini son 2 sezonda kaydetmiş. Bunun yanında 10 asisti de bulunuyor. Bu 30 golden sadece dördü kafayla yapılmış gol vuruşuydu.
iziksel kapasitesi yaşıtlarının bir tık üzerinde denebilir. Temel motorik özelliklerinin gelişmiş ve daha da gelişime açık olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle forvet bölgesinde görev yaptığı maçlarda savunma arkasına yaptığı koşularla tehlikeli olmayı başardı. Bu koşuları gayet bilerek yapıyor, boşa koşmuyor. Keza önüne atılan toplarda ilk kontrol, temasta başarılı. Teknik becerileri de yeterli ve geliştirilebilir bir oyuncu. En önemli ve güçlü özelliği son vuruş özelliği. Gol vuruşlarında gerek ayak içi plase, gerek iç üst-üst sert vuruşlarla gol kaydedebiliyor. İleride top tutabilen bir isim. Ancak bunu maç içinde sürekli hale getirmeli ve top saklama konusunda da kendini geliştirmeli.
Koşuları, gol vuruşları, fiziksel yapısı, eksik ve güçlü yanlarıyla stil olarak Burak Yılmaz’a oldukça benzeyen bir oyuncu. Burak’ta en büyük çıkışını Ege bölgesindeki Manisa’dan yapmıştı. İkinci Burak’ta neden Ege’den çıkmasın? Ben Ege Özkayımoğlu’nun büyük bir potansiyeli olduğunu, bu potansiyele ulaşması durumunda en geç 3-4 sene içerisinde Göztepe A Takımında forma giyebilecek bir isim olduğunu düşünüyorum. Dikkatle takip edilmesi gereken bir oyuncu…
Ege Özkayımoğlu ikinci bir Burak olur mu bilinmez. Ancak şu bir gerçek ki futbolcu bir ailenin son starı olma yolunda ilerleyecek. Erdem ve Şakir kardeşlerin izini sürecek olan Ege, Göztepe’nin yıllar sonra öz be öz yetiştirmesi olan genç bir yetenek olarak ışıldayacak. Yeter ki önü kesilmesin… Sadece yasak savmak için değil, kendisini geliştirmesi için cesaretle şans verilsin.

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article