2019/10/19 at 4:29 PM
Banner Top

Eskişehirspor’un ve Türk Futbolu’nun efsane isimlerinden Prof. Dr. Fethi Heper, İzmir’de Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nde ameliyata alındı. Anevrizma teşhisi ile İzmir’e getirilen Heper bir operasyon geçirdi. Başarılı geçen operasyonun ardından Heper, özel odaya alınırken, sağlık durumunun da iyiye gittiği öğrenildi.

3 Şubat 1944 yılında Eskişehir’de doğan ve  Eskişehirspor’un gol kralı futbolcusu olan  maliye profesörü Heper, Türk Futbolu’nun efsane isimleri arasında yer alıyor.

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ndeki lisans eğitimini 1967’de, doktorasını 1978’de tamamladı. Maliye alanında 1981’de doçent, 1988’de profesör ünvanlarını alan Heper,profesyonel futbolculuktan profesörlüğe giden ilk ve tek Türk futbolcusu olarak biliniyor.

Parlak futbol kariyerine Eskişehir’de başlayan Fethi Heper, ağabeyi tarafından Galatasaray’a götürüldü. Dönemin Galatasaray Teknik Direktörü Gündüz Kılıç tarafından Galatasaray’a alınmayan Heper, daha sonra 1960 yılında lisanslı olarak Eskişehir Ticari İlimler Akademisi’nin futbol takımında oynamaya başladı.
Heper, bu ekiple 1963 yılında Türkiye Akademilerarası Futbol Şampiyonasını kazandı. Bu başarının ardından kurulan Eskişehirspor’da kurucu kadroya dahil edildi.
Birinci Lig’de 1974 yılına kadar profesyonel olarak futbol oynayan Heper, 1969-1970 futbol sezonunda 13 golle ve 1971-72 sezonunda 20 golle 2 kez gol kralı oldu.

İlk kez 16 yaşında Türk Milli Takımı ile tanışan Heper, 5 kez milli forma giydi.
UEFA Kupası maçlarında attığı toplam 6 golle gol krallığında 3. olan Heper, Finlandiya’nın FC Mikkelin Palloilijat takımıyla yapılan maçta 4 kez fileleri havalandırdı. Heper, böylece bir uluslararası karşılaşmada en çok gol atan Türk futbolcusu unvanını kazandı.

Heper’in bu rekoru, 2008 yılında Fenerbahçe ile MTK Budapeşte arasında yapılan maçta Semih Şentürk 4 gol atana kadar egale edilemedi.
Çoğu futbolcunun kafasıyla bile yetişemeyeceği yükseklikten gelen, şut sertliğindeki topları göğsünde kontrol etmesi nedeniyle “demir gömlek” lakabını da alan Heper, tüm futbol kariyerini Eskişehirspor forması altında geçirdi.
Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’nin  ülkeye geldiğinde “Türkiye’yi 1971 yılında Finlandiya’nın FC Mikkelin Palloilijat ile Eskişehirspor karşılaşmasında 4 gol birden atan Fethi Heper sayesinde tanıdım” yönündeki sözleri onun Türkiye için önemini de ortaya koydu.

Fethi Heper, Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun 9 yıl kurucu müdürlüğünü de yapmıştı. Bundan 4 yıl önce öğretim üyeliğinden emekli olan Prof. Dr. Heper, aynı üniversitede misafir öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Banner Content
Tags: , , , ,

Related Article