2019/11/22 at 3:25 AM
Banner Top

Turkish Airlines EuroLeague’de Fenerbahçe’nin ardından Efes’in de Final Four’a yükselmesiyle gözler iki Türk Takımı’nın  birden  mücadele edeceği Dörtlü Final’e çevrildi.  Final Four’da Zalgiris Kounas’ı eleyen Fenerbahçe Beko, Saski Baskonia’yı geçen CSKA Moskova, Panathinaikos’u saf dışı bırakan Real Madrid ile Barcelona’yı turnuvanın dışında bırakan Anadolu Efes mücadele edecek.

Final Four bu sezon 17-19 Mayıs tarihleri arasında İspanya’nın Vitori Gasteiz şehrinde organize edilecek ve Türk Basketbolu’nda yeni bir tarih yazılacak. İlk kez iki Türk takımı birden mücadele ederken yine ilk kez  iki Türk Takımı karşı karşıya gelecek.

Turkish Airlines EuroLeague’de geride kalan 4 sezonda Final Four’a kalma başarısı gösteren Fenerbahçe Beko, Zalgiris’i eleyerek üst üste 5. kez Dörtlü Final’de mücadele etme hakkını kazandı.

Organizasyonda geride kalan üç sezonda final oynayan sarı-lacivertliler, 2017’de İstanbul’da düzenlenen Final Four’da önce İspanya temsilcisi Real Madrid’i sonra da Yunanistan ekibi Olympiakos’u yenerek Türk basketbol tarihinin erkeklerde en büyük kulüp başarısını elde etti ve şampiyonluğa ulaştı.

Anadolu Efes, Turkish Airlines EuroLeague Play-Off serisinde İspanyol ekibi Barcelona’yı geçerek adını Final Four’a yazdırdı. Efes böylece son 4’de 3. kez mücadele edecek. Lacivert-beyazlılar, Euroleague’de Final Four’a kalan ilk Türk takımı olurken, 1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarında Final-Four’a kalarak en iyi dört takım arasına girmiş, her iki sezonda da 3. olmuştu.

1996 yılında Avrupa Koraç Kupası’nı kazanan Anadolu Efes, Türk spor tarihine geçerek bir Avrupa Kupası’nı kazanan ilk Türk takımı unvanını almıştı. Efes ayrıca 2001-2002’den itibaren tek isim altında gerçekleştirilen Euroleague’de ilk kez son 4 takımın arasına kaldı.

Banner Content