2019/11/14 at 6:15 AM
Banner Top

Göztepe kuruluş yıldönümünde Torbalı Belediyesi’nden gelen haberle sarsıldı.
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, iki yıl önce AKP İzmir Milletvekili Atilla Kaya’nın girişimleriyle belediye tarafından Göztepe Kulübü’ne alt yapı tesisi kurulmak üzere verilen 103 dönüm arazinin tahsisinin iptali için meclise önerge verdi. Torbalı Belediye Meclisi de tartışmaların ardından verilen önergeyi kabul ederek tahsisi ve ruhsatı iptal etti.
Meclis toplantısında konu hakkında açıklama yapan Başkan Uygur, “İki yıl önce AKP’li başkan döneminde bu arazi Göztepe Kulübü’ne tahsis edilmiş. Yapılan uygulamada pek çok eksiklikler ve yanlışlıklar var. Bunların giderilmesi gerek, bu yüzden tahsis ve ruhsat işleminin iptal edilmesi gerek” dedi.

Başkan Uygur söz konusu arsa için, “Orda ciddi hukuksuzluklar yapılmış. İmar servisimiz inceleme yaparken verilen arsanın bir kısmının sanayi imarlı olduğu, büyük bir kısmının imarsız olduğunu görülmüş. Ayrıca bakanlıkta da tarım alanı olarak tanımlanıyor bu alan. Plansız bir alana doğal olarak yapı ruhsatı verilemez bu suçtur. Tabi bu büyük sıkıntı. Göztepe’den arkadaşları davet ettik; görüştük ve ruhsat iptaline karar verdik. Bu yer Göztepe Spor Kulübüne tahsis edilecekse, meclis uygun görürse bu hukuki ve sağlam temellerle yapılmalı ve belediyemizin de bir takım haklara sahip olmalı çünkü o alan köyün ortak kullandığı alan. Netice de bir spor kulübüne veriliyorsa onların da kullanmaları hakkı. Göztepe Spor Kulübü İzmir için önemli bir kulüp. Biz alt yapıya önem veren spor tesislerin kurulmasını mutlaka isteriz. Bunu kendilerine de ifade ettik ancak bunun hukuki alt yapısını birlikte kurmamız gerekir. Önceki dönem imar dairesinin yaptığı hatayı sürdüremeyiz. Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’nin burayı planlaması gerekiyor. Bu alanda planlama yapmak ‘Kamu yararı gözetileceği’ için kolay olacaktır. Tekrar tahsis edilir ve yeniden protokol yapılır. Burada Göztepe’nin kaybedeceği süre en fazla 2 ay olacaktır. Bir sıkıntı yok ama hukuki alt yapıyı kurmamız lazım. O yüzden geçmiş kararın iptali gerekiyor” ifadelerini kullandı. Uygur ayrıca Göztepe Spor Kulübü Mimarı Tuğrul Büyükköken ile görüştüklerini kendilerinde hukuksuzluğun farkında olduğunu ifadelerine ekledi.

Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’in Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’dan seçim sonrası 3 kez randevu talebinde bulunduğu, ancak bir türlü randevu alamadığı öğrenildi. Gelişmeleri yakından takip eden Başkan Sepil, son dakikaya kadar tahsisin iptal edilmesini önlemek için çaba sarfetti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da başkan İsmail Uygur’u ikna etmek için devreye girdiği öğrenildi. Başkan Soyer’in Göztepeli yöneticilerden aldığı bilgilerin ardından Uygur’u arayarak gündem maddesinin geri çekilmesini istediği, Vali Ayyıldız’ın da kararın değişmesi için girişimlerde bulunduğu belirtildi. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ikna olmadı.

Olay sarı kırmızılı taraftarlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Toplantıdan önce bildiri yayınlayan Göztepeliler şu ifadeler yer verdi:

Şunu herkes bilsin ki;

Göztepe Spor Kulübü ve taraftarları kimsenin reklam yapacağı bir mecra değildir!

Hele siyasi malzemesi hiç değildir! Asla da olamaz!

Kimin, kiminle ne gibi siyasi çekişmesi varsa bu kavgasını siyaset meydanında gerçekleştirin, çocukların ve gençlerin spor yapacağı alanlarda değil!

Unutmayın! Göztepeliler yapılan iyiliği de hainliği de asla unutmaz!

Göztepelilerin bu konuda ne kadar ciddi ve hassas olduklarını merak edenler, daha önce çeşitli konularda Göztepemize köstek olmaya çalışan milletvekili, belediye başkanları ya da siyasetçilere sorabilir!

Göztepemizin geleceğini oluşturacak olan bu tesisler bütün Göztepeliler için çok değerli ve önemlidir!

Mazisi şan, şeref ve başarılarla dolu, İzmir’in en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan Göztepe Spor Kulübü’nü ve dillere destan büyük taraftarlarını karşınıza almayın, ivedi bir şekilde bu yanlış karardan dönün!

Aksi durumda, sizler de daha öncekiler gibi tarihin kara sayfalarında yerinizi alırsınız!”

Banner Content
Tags: , , , , , ,

Related Article