2019/11/20 at 2:57 AM
Banner Top

Karşıyaka ve Kaf Sin Kaf’ın tanınmış simalarından, yılların vefakar ve cefakar taraftarı “Etendim Mustafa” ve “Bir baba hindi Mustafa” olarak tanınan, Abdullah Mustafa Baykara’nın, Karşıyaka Çarşı girişindeki heykeli düzenlenen törenle açıldı.

Karşıyaka Belediyesin’ce yaptırılan ve bir banka oturur vaziyetteki heykeliyle poz veren Mustafa, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile de açılışa gelenlere “Bir baba hindi…” tezahüratı yaptırdı.

Karşıyaka’da 20 Eylül 1953’te dünyaya gelen Mustafa Abdullah Baykara, Karşıyaka sevgisi, kibarlığı ve iki önemli lakabı ile (Etendim Mustafa – Bir Baba Hindi Mustafa) bilinen tüm Karşıyakalılar’ın tanıdığı ve çok sevdiği bir isim. Kendi deyimiyle “Karşıyaka ile evli” olduğu için hiç evlenmemiş. Dilindeki pelteklik yüzünden o kibar söylemini “efendim” yerine “etendim” olarak söylemesi ve kendisinin de bu duruma gülerek karşılamasıyla ünlü Mustafa’nın üzerine bu durum bir lakap olarak yapışıp kalmış.
Şimdi tribünlerde boy gösteremese de yeşil kırmızılı tribünleri “Bir Baba Hindi” tezahüratı ile ayağa kaldırmış ve her dönem Karşıyaka sevgisi ile kuşaklar gelip geçse de herkesin sevgilisi olmuş bir isim.

İşte onunla Deniz Gezginci’nin yaptığı güzel bir söyleşi:

http://www.yesilkirmizi.net/haber-3719-arsiv.html

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article