2019/11/22 at 10:06 AM
Banner Top

Bugün 21 Şubat, Milli ligler’in ilk maçında İzmirsporlu Özcan Altuğ tarafından İzmirspor – Beykoz maçında ilk golün atılışının 60. yıldönümü…
Lig tarihinde ilk resmi gol İzmirsporlu Özcan Altuğ’dan geldi. İzmirspor’un 21 Şubat 1959 tarihinde Beykoz’u 2-1 yendiği maçta meşin yuvarlağı rakip filelere gönderen Özcan, takımı İzmirspor’u da kendi ismini de lig tarihine altın harflerle kazıdı.
Özcan Altuğ tarihe geçen ve kulübünü de tarihe geçiren golünü şöyle anlatıyor:
“Profesyonel ligin ilk maçını Alsancak’ta toprak sahada Beykoz ile oynuyorduk. Saha çamur olduğu için kömür dökmüşlerdi. Maçın 14. dakikasıydı. Orta sahada Kamuran Soykıray’dan aldığım topla soldan ilerledim. Herkes pas vereceğimi zannederken kaleye şutladım. Kaleci Sıtkı’yı şaşırtan bu vuruş, liglerin de ilk golü oldu. Beykoz’u 2-0 yenerek güzel bir zafer yaşadık. Benden 15 dakika sonra da Lefter gol attı. Liglerin ilk golünü attığımı 15 sene önce öğrendim. O tarihe kadar bundan haberim olmadı”.


Özcan Altuğ böylesine önemli bir tarihin baş aktörü olmasına karşın beklenen ilgiyi görememekten yakınmıştı.Altuğ, 25 Mayıs 2018’de Karabağlar Belediyesi tarafından yaptırılan rölyefleriyle İzmirspor’un unutulmaz futbolcuları Tarık Gençay, Seyfi Talay ile birlikte Kulüp binası karşısındaki yenilenen İzmirspor Gençlik Parkı’nda ölümsüzleştirildi.
Son günlerini Tapu Dairesi’nden emekli eşi Vildan Altuğ ile birlikte Karşıyaka’da emlakçılık yaparak mütevazi bir yaşamla geçiren Özcan Altuğ, 1999 yılında vefat etmişti.

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article