2019/12/07 at 7:42 AM
Banner Top

Basketbolda sezonu Pınar Karşıyaka – Arel Üniversitesi Büyükçekmece maçı ile açtık.
Başkan Cemil Tugay’ın direktifleriyle klimaları elden geçirilen, duvarları basketbol salonuna yakışan koyu renge boyanan, koltukları yenilenen, tuvaletleri ve protokol tribünleri de pırıl pırıl yepyeni bir görünüme bürünen çiçek gibi bir salonda, Karşıyaka seyircisinin yarattığı o muhteşem atmosferde çiçek gibi bir maç izlemek gerçekten ayrı bir keyifti. Adı bir başka güzel M.Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu çok güzel olmuş. Başkan Tugay’ın yüreğine, Salon Sorumlusu Hasan Eryiğit’in ellerine sağlık.
Karşılaşmayı bir dönem yeşil kırmızılı futbol takımının unutulmaz isimlerinden olan Eryiğit ve Kaf Kaf’ın salondaki uğuru, ilk spor müdürüm, duayen gazeteci Gürkan Ertaç ve emektar Gökhan Özyurtlu ile izledik.
Büyükçekmece adının aksine, Basketbol Süper Ligi için küçük bir takım. Büyük balıklar onu çabuk yutarlar.
Sadece iki ABD’li 2.13’lük pivot Upshaw (12 sayı-7 rib) ve gard Andrews (19 sayı- 5 ribaunt-2 asisst) ile tutunmaya çalıştılar. Tabii ki Kaf Kaf’ın skletinde değildiler ve hakemlerin aşırı korumacı tavrına karşın bu olası değildi ve maç 21 sayı ile bitti (80-59)
Karşılaşmanın hakemleri dedik… Daha maçın başında Taylor’ı gereksiz yere çalınan faullerle bitirdiler. 12. dakikada üçleyince coach Ufuk Sarıca da onu kenara çekti. 22 dakika sahada kalabilen Tony yine de (6 sayı -3 ribaund-6 asist) lik bir performans ortaya koydu.
Hakem üçlüsü Erşan Kartal, Polat Polat, Ali Köseoğlu’ndan oluşuyordu. Başhakem dışındakiler böylesine kolay bir maçı bile, çığrından çıkarabilecek bir yönetim sergilerken, adeta dayak yiyen mahallenin küçük çocuğunu, büyük ağabeyden koruma edasındaydılar. Trafik polisi gibi düdük çalmak iş değil. Milli Takım pivotu Semih Erden’e bile adım attırmayan üçlünün, maçın sonlarında fark 20’yi çoktan geçmişken, Semih aleyhine verdiği bir top için, ekran başına gitmeleri ise trajikomikti.
Hadi futboldakini anladık, büyük ağabeylerin istediği gibi olmazsan hemen ipini çekiyorlar da… Eyyam kültürünün pota altına da bulaştığını görmek endişe verici.
Herşeyden öte 40 sayıya gidecek bir maçı 21 sayıda tutmayı başaran hakem üçlüsü, Milli Takım Coach’u Ufuk Sarıca’ya üstünlük sağlama düşüncesinde miydi? Yoksa KSK ile bir alıp veremedikleri mi, vardı. Bilemiyoruz ama basketbol keyfinin içine ettiler. Hiç olmazsa Erşan Kartal’ın duruma müdahele etmesini beklerdik, ama o da onları rencide etmemeyi seçti.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Allah nazarlardan saklasın Pınar Karşıyaka son yılların en iyi kadrosunu öyle uçuk bütçelerle de değil, sponsor Yaşar Holding’in kendilerine çizdiği sınırlar içinde oluşturmayı başarmış.
Fethiye’yi şampiyon yapan Engin Gençoğlu yuvaya dönmüş, Recep Şen gibi bir tecrübe ve Selim Çınar gibi bir marka ile Milli Takım Coach’u Ufuk Sarıca asiste edilecek.
Herşeyden öte, Dünya Şampiyonası’nda yarıfinal gören Fransa Milli Takımı’nda, NBA yıldızı Gobert’in alternatifi olarak görev alan, Amath M’Baye gibi bir starı Karşıyaka’da görmek bile, insanın göğsünü kabartıyor. M’Baye elini kolunu sallayarak 24 dakika oyunda kaldı ve (17 sayı – 3 ribaund – 2 asist – 1 blok) üretti. Ligimizin dünyaca ünlü starlarına ve Avrupa’daki çetin rakiplere karşı Kaf Kaf’ın önemli bir kozu olacağı açık. Brandon Triche (20 sayı – 2 rib – 4 ast) ile maçın en skorer ismi olurken, 26 dakika ile en çok süre alan isim oldu. Morgan (25 dk. 15 sayı -12 rib – 1 ast), çok az oyunda kalan, yeşil kırmızılı tribünlerin eski sevgilisi DJ Kennedy (16 dk.da 11 sayı  – 5 rib), dediğimiz gibi hakemlerin nefes aldırmadığı, Sarıca’nın da fazla yormadığı Semih Erden ise (13 dk. 3 s – 3 rib – 1 blok) ile oynadı. Ama Semih’in kulüp basketboluna hem de, Karşıyaka gibi bir seyirci önünde oynamaya susadığını gözlerinden okumak olasıydı.
Milli oyuncu Metecan Birsen (19 dk. 4 s – 6 r – 2 ast), Nusret Yıldırım, Yunus Sonsırma, M.Kemal Bitim’in oğlu Onuralp Bitim, Pınar Karşıyaka’nın yerli oyuncuları… Yunus Emre 0/6 üçlük isabeti ile oynayınca sayı kaydedemedi ama 7 asist ile maçın asist kralı olmayı başardı.

Yani bu yıl bench de sağlam. alternatif bol. Bu güzel ortamı sağlayan herkesin emeğine, yüreğine sağlık.
Ufuk Sarıca çarşamba günkü Boras Basket (ilk maç 77-70) maçını düşünerek ekibini fazla sıkmadı. Yine de hakemlerin korumacı tavrı olmasa iki ekip arasında 40 sayıya gidebilecek bir differance vardı.
Her yönüyle, staff, oyuncu kadrosu, seyirci, salon…  Avrupa’dan, ligden, kupadan… Nereden gelir bilinmez ama, standartların üzerinde Bu Kaf Kaf’a bu sezon bir kupa yakışır.
Ne demişler:
İmkansız yoktur. Mucizeler zaman alır.

(Kapak Fotoğrafı: Vehbi Moğol)

Banner Content
Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Article