2019/10/19 at 9:24 PM
Banner Top

Karşıyaka Spor Kulubü ve yeşil kırmızılı camia yasta. Bir döneme damgasını vuran KSK’nin unutulmaz milli futbolcularından, Orhan Erkmen’i  kaybettik. Döneminin yıldız futbolcularından olan Erkmen, dikkatleri üzerine çekerken 1956-1958 yılları arasında Fenerbahçe ve 1958-1963 yıllarında da Karagümrük takımlarında forma giymişti.

18 Şubat 1933’te  Rodos’ta doğan Erkmen, 5  yaşındayken ailesiyle birlikte İzmir’e geldi. Alaybey’e yerleşti. çocukluğunu burada geçirdi.  Asım liglerinde top oynamaya başladı. Üçok Kulübü’nde  forma giymeye başladı.

Daha sonra Karşıyaka Lisesi’nde okumaya başladı ve  okul takımına girdi. Karşıyaka Lisesi takımıyla 1952’de Asım Ligi şampiyonu olurken, beğenildi ve bu takımın birçok oyuncusu ile birlikte KSK’ye  girdi, 1952-53 sezonundan itibaren Karşıyaka A takımına alındım.  1954’te henüz Karşıyaka Lisesinde öğrenciyken genç milli takıma seçildi ve Almanya’da yapılan dünya kupasına katıldı.

Burada Beşiktaşlı Varol, Adaletli Nihat ve Erol Topoyan, Galatasaraylı Tayyar Cavcav ve Küçük Ali (Soydan), Altaylı Coşkun, Beyoğlusporlu Şeref (sonradan Fenerbahçel), Eskişehir Şekersporlu Ergun (sonradan G.Saray) ile Yün Mensucatlı Metin Oktay’la birlikte forma giydi.  Grubunu birinci bitiren ay yıldızlı takımla yarı finalde ev sahibi Batı Almanya’ya, üçüncülük maçında Arjantin’e yenilerek dünya dördüncülüğünü kazandı.

Fenerbahçe’de iki sene oynadı ve Lefter’li, Can’lı, Naci’li, Basri’li, kaleci Şükrü’lü kadroyla İstanbul Profesyonel Liginde şampiyonluk yaşadı.

1958-59 İstanbul Profesyonel Ligi üçüncüsü Karagümrük takımı. Ayaktakiler: (sol başta) Kadri Aytaç, (soldan üçüncü) Orhan Erkmen,

Kadri Aytaç’la birlikte gittiği Karagümrük’te ise Fenerbahçe Galatasaray’ın ardından sezonu üçüncü bitirdi.

Daha sonra futbolu bırakan ve İstanbul’da iş yaşamına atılan Erkmen, 25 yıl sonra İzmir’e döndü ve Karşıyaka’ya yerleşti.

Lemi Yerli kaptanlığındaki takımla K.Yaka Sahili’nde…

Erkmen’in Cenazesi 29 Mart 2019 cuma günü, öğle namazında Beşikçioğlu Camii’nden kaldırılacak.
Ailesine,tüm sevenlerine başsağlığı, değerli büyüğümüze Allah’tan rahmet dileriz. Işıklarda yatsın.

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article