2019/10/19 at 4:20 PM
Banner Top

İspanya’nın Guadalajara şehrinde düzenlenen 54’üncü Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nı 3 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya ile tamamlayan Karate Milli Takımı, tarihi bir başarıya imza attı. 16 kategorinin 15’inde şampiyonaya katılan milli takım, 12 kategoride madalya maçı yaptı ve toplamda 11 madalya kazandı. Takımlarda madalya alan sporcularla birlikte şampiyonaya katılan 18 sporcunun tamamı kürsüye çıkarken, Türk spor tarihinde eşine az rastlanır bir olay gerçekleşti.

Aldıkları başarının spor tarihine geçebilecek bir şey olduğunu dile getiren Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, ”Avrupa Şampiyonasında 51 ülke vardı ve bu ülkeler içerisinde en çok madalya alarak ülkemize dönmek bize nasip oldu. Şöyle bir ilk daha oldu; kafiledeki herkes madalya ile dönmüş oldu, bu da tarihimizde ilk defa oldu. Bu işe ilk başladığımız zamanımızdaki hayalimizdi, inşallah üzerine koyarak olimpiyatlarda güzel sonuçlar getirmek için bu ekiple çalışmalara devam edeceğiz” dedi.


Bütün amaçlarının 2020 Tokyo Olimpiyatları olduğunu kaydeden Esat Delihasan, ”Şu anda Japonlardan sonra 2020 için en çok kotaya yakın olan ülke biziz. Bunu korumalıyız. Süreç devam ediyor 2020’ye kadar puan müsabakalarında iyi sonuçlar elde etmemiz gerekiyor. Bu şampiyonada Avrupa oyunları kadrosu da ortaya çıktı. Yanlış hesaplamadıysak sporcularımız 12 sıkletin 11’inde Avrupa Oyunlarında yarışma şansı elde etti . O da bizim için bir prestij olacak. Orada da geçen dönem olduğu gibi başarılı olmak istiyoruz ama asıl hedefimiz Tokyo’da bayrağı göndere çektirebilmek” diye konuştu.

Tarihi başarıya imza atan ekibimizin aldıkları madalyalar ise şöyle:

ALTIN MADALYA Uğur Aktaş (Erkekler kumite 84 kg) Merve Çoban (Kadınlar kumite 61 kg) Erkek Kumite Milli Takımı (Burak Uygur, Alpaslan Yamanoğlu, Erman Eltemur, Uğur Aktaş, Murat Öz, Muratcan Deniz, Enes Bulut)
GÜMÜŞ MADALYA Tuba Yakan (Kadınlar kumite 55 kg) Ali Sofuoğlu (Erkekler kata) Kadın Kumite Milli Takımı (Merve Hocaoğlu, Yıldız Aras, Eda Eltemur, Merve Çoban) Erkek Kata Milli Takımı (Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş, Kutluhan Duran)
BRONZ MADALYA
Serap Özçelik Arapoğlu (Kadınlar kumite 50 kg) Dilara Eltemur (Kadınlar kata) Eray Şamdan (Erkekler kumite 60 kg) Merve Hocaoğlu (Kadınlar kumite +68 kg)

Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article