2019/10/19 at 9:38 PM
Banner Top

Romanya’da 8-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’yi serbest stilde temsil edecek güreşçiler son hazırlıklarını Ankara’daki Elmadağ Güreş Kamp Eğitim Merkezi’nde sürdürüyor.

Şampiyonada Türkiye’yi serbest stilde Süleyman Atlı (57 kilo), Recep Topal (61 kilo), Selahattin Kılıçsallayan (65 kilo), Mustafa Kaya (70 kilo), Yakup Gör (74 kilo), Muhammet Nuri Kotanoğlu (79 kilo), Fatih Erdin (86 kilo), İbrahim Bölükbaşı (92 kilo), Fatih Yaşarlı (97 kilo) ve Taha Akgül (125 kilo) temsil edecek.

Serbest Güreş A Milli Takımı Antrenörü Abdullah Çakmar, Avrupa Şampiyonası’nın önemine dikkat çekerken, “Burada yapacağımız güreşler 2019 yılı Dünya Şampiyonası’na hazır olduğumuzu gösterecek. 2020 Olimpiyatları’nın ön ayağı da 2019 Dünya Şampiyonası’ndan geçiyor. Önceki yıllarda Taha, Rıza, Soner gibi alıştığımız sporcular dışında fazla madalya umudumuz yoktu. Ama Süleyman Atlı, Fatih Erdin, Yakup gibi sporcularımız burada deneyim kazanıp bu Avrupa Şampiyonası’na en iyi şekilde hazırlandılar. Geçen yıl biz 5 madalya almıştık. Bunu daha üst seviyelere çıkartıp, Dünya Şampiyonası’na biz hazırlanmak istiyoruz. Çünkü bu Dünya Şampiyonası bizim için çok önemli.” dedi.

Şampiyon güreşçimiz Taha Akgül ise özellikle Gürcü rakiplerinin güçlendiğini, İtalyanların da Gürcü asıllı sporcuyla geleceğini vurgularken, “Ruslar iyi sporcu getiriyor. Dağıstanlılar Avrupa’ya dağıldı. İşimiz zor ama, hepsinin üstesinden geliriz. Hedefim dünya şampiyonu olup Tokyo’ya en iyi şekilde katılıp altın madalya almak. Hiçbir zaman ikincilik, üçüncülük hedefim olmadı olmadı her zaman hedefim şampiyonluk oldu. İnşallah Tokyo’da şampiyon olurum” dedi.

Takımın iyi hazırlandığını belirten Akgül, “10 sıklette genç arkadaşlarımız var. Geçen sene Avrupa Şampiyonası’nda takım olarak 3’üncü olmuştuk Dağıstan’da 5 tane madalya almıştık. İnşallah ben yine aynı sayıyı hatta fazlasını yakalayacağımızı düşünüyorum. İnşallah bunun meyvesini de 2020’de göreceğimizi düşünüyorum. 6 tane olimpik sıklet var. Yakup Gör, çok büyük bir atılım gösterdi. Önünde Soner Demirtaş gibi bir Avrupa şampiyonu vardı ama takıma girmeyi başardı. Çok başarılı o da. Takım halinde başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

Romanya’da 8-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’yi Grekoromen stilde temsil edecek güreşçiler de son hazırlıklarını İstanbul’daki Sarıyer Mersinli Ahmet Güreş Kamp Eğitim Merkezi’nde sürdürüyor.

Grekoromende mindere çıkacak milli sporcularımız şöyle: Şerif Kılıç (55 kilo), Kerem Kamal (60 kilo), Rahman Bilici (63 kilo), Atakan Yüksel (67 kilo), Cengiz Arslan (72 kilo), Fatih Cengiz (77 kilo), Emrah Kuş (82 kilo), Metehan Başar (87 kilo), Fatih Başköy (97 kilo), Rıza Kayaalp (130 kilo).

Grekoromen Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Salih Bora sakatlık ve kilo problemi yaşamadıklarını vurgularken, “Burada güreşen sporcular büyük ihtimalle 2020 olimpiyatlarında da güreşecek. Kalitesi ve zorluk oranı yüksek bir şampiyonaya olacak. Biz de iyiyiz. Takımımıza da güveniyoruz. Altın, gümüş, bronz madalyalar kazanarak ülke sıralamasında iyi bir yerde olacağımıza inanıyoruz. Olimpiyatlar için bir şey söylemek çok zor. Eylül ayında yapılacak dünya kupasında ilk 5’e giren oyuncular olimpiyatlara gitmeye hak kazanacak. İlk 5’te yer alamayanlar da kalifikasyon turnuvalarıyla birlikte olimpiyatlarda yer almaya çalışacak. Şu anda bir şey söylemek için erken, ama katılmak bile zor ve büyük bir başarı gerektiriyor” diye konuştu.

Hamza Yerlikaya ile birlikte 8 şampiyonluğu bulunduğunu belirten Rıza Kayaalp ise ” 9’uncu şampiyonluğu elde ederek rekorun yeni sahibi olmak istiyorum. Önemli olan bu başarıları devam ettirmek.Bu işi bırakana kadar zirvede kalacağım. Hedefim Tokyo’ya katılıp orada altın alarak noktalamak ” diye konuştu.

Öte yandan Bayan Milli Takımı da şampiyonaya iddialı hazırlanıyor. Antrenör Efrahim Kahraman, “Türk kadın güreşinin dünya da marka olduğunu vurgularken, “Son organizasyonu U23’te Avrupa üçüncüsü olarak tamamladık. Yasemin Adar ve Elif Jale Yeşilırmak şampiyonlarımız. Bunun yanı sıra üç madalya daha almıştık. Yine iddialıyız. Çok iyi bir jenerasyon var. Büyüklere geçen Buse Tosun ve Evin Demirhan gibi sporculardan yoksun olmamıza karşı bu başarıyı yakaladı. Hedefimiz önce Bükreş, sonra 2019 Dünya Şampiyonası’nda sıkletlerde ilk 6’yı yakalayıp Tokyo vizesini almak” dedi.

Avrupa Şampiyonası’nda madalya mücadelesi verecek kadın güreşçiler şunlar:

Evin Demirhan (50 kilo), Zeynep Yetgil (53 kilo), Bediha Gün (55 kilo), Elif Yanık (57 kilo), Elif Jale Yeşilırmak (59 kilo), Aslı Tuğcu (62 kilo), Aslı Demir (65 kilo), Merve Pul (68 kilo), Buse Tosun (72 kilo), Yasemin Adar (76 kilo)

Banner Content
Tags: , , , , , , , , , ,

Related Article