2019/11/14 at 12:18 PM
Banner Top

İzmir’in ulu çınarı Altay 105. yaşını çeşitli etkinliklerle kutluyor.
16 Ocak 1914’de kurulan ve şanlı tarihinde eşi benzeri bulunmayan özelliklere sahip olan siyah beyazlı kulüp büyük bir gurur yaşıyor.
İzmir’de Rum, Ermeni ve İtalyanların etkisini kırmak amacıyla Devrin Valisi Rahmi Bey’in Vasıf Çınar Bey ile Necati Beye “Şark İdadisi” isminde bir okul açtırması ile başlayan girişimler 16 Ocak 1914’te Altay Kulübü’nün sportif faaliyetlere başlamasıyla semeresini verdi ve Altay Kulübü doğdu.
Dönemin İzmir Milletvekili Celal Bayar’ın destekleri, Şükrü Saraçoğlu’nun da katkılarıyla bir milli akıma dönüşen ve Türkler’in gurur kaynağı olan, kulübünü kurucuları Mustafa Necati, Vasıf Çınar, Şükrü Saraçoğlu, Baha Esat Tekand, Talat Erboy, Esat Çınar, Nejat Evliyazade, Hüsnü Uğural, Muharrir Rauf Nezih, Şimendiferci Rıfat İyison, Dr.Kemal Tahsin Soydam, Enver Esat Tekand, Tayyareci Mazlum, Kemal Çakırel, Nuri Sıtkı Erboy, Dr.Fikret Tahsin Soydam, Mazlum Öksüz, Tüccar Süreyya, Çiftçi Necati, Fethi Özalp, Sıhhıyeci Kemal İstanbullu ve Halil Zeki Osma olarak tarihe geçti.

Türk Futbolunda bir çok ilklere imza atan siyah beyazlı kulüp; deplasmanda maç oynayan ilk Türk takımı… 15 kez İzmir şampiyonluğu yaşayan tek İzmir takımı… İzmir’in ilk milli futbolcusu (Hamit Aslan) … İzmir’in ilk milli atleti (Said Odyak), Fuar Şehirleri Kupası’na (Şimdiki UEFA Kupası) katılan ilk Türk Takımı… Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın ilk üç geleneğini bozan ilk takım… Türkiye Kupası’nı, bu üç takım dışında kazanan ve Anadolu’ya ilk taşıyan ekip … gibi özelliklere sahiptir.
Altay son dönemde uzun yıllar Süper Lig’den ayrı kalmasına karşın, Fenerbahçe, G.Saray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Gençlerbirliği’nin ardından 41 sezonla lige en çok katılan 6. takımdır. Siyah beyazlılar bu süreçte 1326 maç oynarken, 413 galibiyet ve beraberlik elde etmiş, 500 kez yenilmiş, 1415 gol atarken, kalesinde 1610 gol görmüştür.

Siyah beyazlılar görkemli tarihinin 105. kuruluş yıl dönümü kutlamalarını da çeşitli etkinliklerle kutluyorlar. Yüksek Divan Kurulu eski başkanlarından Kemal Zorlu tarafından gazeteci Haluk Güney ve ekibine hazırlatılan belgesel gösterimi, Altay Sosyal Dayanışma Derneği tarafından Kültürpark Fuar İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte; ”Erdoğan Tözge Altay’a Hizmet Ödülü” son iki sezonda kazanılan iki şampiyonlukta büyük katkısı olan Murat Uluç’a, ”Genç Yönetici Teşvik Ödülü” ise Emrah Altay’a verildi.
Öte yandan siyah beyazlılar geleneksel Gündoğdu Meydanı Kutlamalarını da her ıl olduğu gibi saat 19.14’te başlatacaklar.

Banner Content
Tags: , , , ,

Related Article