2019/11/13 at 2:12 AM
Banner Top

İzmir futbolu acı kayıplarına bir yenisini eklerken adı Denizgücü ile ile özdeşleşen efsane ismi Şakir Kuruş’u kaybetmenin acısını da yaşıyor.

Türk futboluna büyük emek veren otuz beş sene boyunca futbol oynayan, bu süre zarfında on bini aşkın oyuncuya hocalık yapan, amatör futbolun babası, Şakir Kuruş yaklaşık 1 haftadır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Şakir Kuruş’un cenazesi cuma günü ikindi namazına müteakiben Alsancak Hocazade Camii’den kaldırılacak.

1935’te, Çorum’un Cemilbey köyünde, öğretmen bir babanın oğlu olarak doğdu. 1948’de Çorum Güneşspor genç takımında oynamaya başladı ve 1952’ye kadar burada oynadı. Çorum Ortaokulu’nda eğitim gören Kuruş, mezun oluncaya kadar Çorum’da kaldı. 1952’de İstanbul’a gelerek Kasımpaşa’daki deniz astsubay okulunda eğitim görmeye başladı. Bu yıllarda İstanbul Denizgücü’nde, 1953’te ise Gölcük Denizgücü’nde oynadı. Mezun olması sonrasında iki yıl öğretmenlik yaptı, devamında ise tayin olduğu Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nde çalıştı. İstanbul’dan ayrıldığı 1963’e kadar İstanbul Denizgücü’nde oynadı. 1957-1953 yılları arasında ise Türkiye Ordu millî takımı forması giydi.

1963’te yerleştiği İzmir’de, İzmir Denizgücü’nde hem takım kaptanı olarak futbol oynamaya hem de takımın teknik direktörlüğünü yapmaya başladı. 1965 itibarıyla İzmir 1. Amatör Küme’ye yükselen takım, 1965-66 sezonunda İzmir 1. Amatör Küme, 1967’de ise Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası şampiyonluğunu kazandı. Şakir Kuruş yönetimindeki Denizgücü 1968 yılında o dönem Türk Futbolu’nun iki numaralı kupası olann Başbakanlık Kupası’nı kazanan ilk ve tek amatör takım olarak tarihe geçti. Denizgücü’nde başta Mustafa Denizli olamk üzere bir çok futbolcunun sivrilip vitrine çıkmasını sağladı. Kısa bir dönem İzmirspor’u da çalıştırdı. Jübilesini 52 yaşında nikahtan sonra Alsancak Stadı’nda yaptı. Daha sonra TFF İzmir Bölge Müdürlüğü’nde Bölge Antrenörlüğü yapan Kuruş 60 yıl futbola emek verdikten sonra 73 yaşında emekli oldu.

Banner Content
Tags: , , , ,

Related Article

Sosyal Ağ

INSTAGRAM

YOUTUBE