2019/10/19 at 9:31 PM
Banner Top

Yelkende tarihi başarı… Gdynia-Polonya’da düzenlenen World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası’nda Milli Sporcumuz Yiğit Yalçın Çitak, Laser Radial Erkekler sınıfında altın madalyanın sahibi oldu.
57 Ülkenin mücadele ettiği yarışlarda ailesi Selçuk’ta yaşayan, Selçuk doğumlu Milli Sporcumuz Yiğit Yalçın Çitak 9 yarış sonunda elde ettiği 56 net puanla zirveye çıktı.
Yarışları Avustralya’dan Zac Littlewood ikinci sırada ve Polonya’dan Tytus Butowski üçüncü sırada tamamladı.

İstiklal Marşımızı podyumda dinleten Yiğit Yalçın Çitak elde ettiği Dünya şampiyonluğuyla adını Nick Thompson, Giles Scott, Ben Ainsle, Russell Coutts, Pavlos Contides ve Sam Meech gibi yelkenin efsaneleri arasına ekledi.
Daha önce Karşıyakalı sporcular Güray Zümbül ve Onur Derebaşı Çeşme’de Dünya Şampiyonu olmuştu.

2001 Selçuk doğumlu olan Yiğit Yalçın, yelken sporuna 8 yaşında Bodrum’da Turgut Reis Yelken Kulübü’nde başladı. Yiğit Yalçın, 2013’te Optimist’de bir “Dünya Şampiyonası provası” niteliği taşıyan, Dutch Young Regatta’da birinci olmayı başardığı gibi 2017’de İspanya’da Laser 4.7 Gençler’de Avrupa Şampiyonu oladak bayrağımızı göndere çektirdi. O yarışta 238 yelkenci arasında Yiğit Yalçın Çıtak (Turgutreis YK) Avrupa Şampiyonluğu’nu, Yılkan Timurşah (Çeşme YİK) ise Avrupa İkinciliği’ni elde ederek, tarihte ilk kez ilk iki iki Türk Sporcusu tarafından paylaşılmış oldu.
Yiğit Yalçın Çıtak halen Fenerbahçe Doğuş Yelken Kulübü’nde spor yaşamını sürdürmektedir.

Banner Content
Tags: , , , , , , , ,

Related Article