2019/12/09 at 3:39 AM
Banner Top

İlk madalyaların sahibini bulduğu 17. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Doha caddelerinde savaş veren iki atletimiz Elvan Abeylegesse ve Fadime Çelik yarışı tamamlayamadı.

Atletlerin 32 derece sıcak ve % 70 nemle boğuştuğu, bu yüzden gece yapılan maratonda start alan 68 atletten ancak 28’i finişi görebildi. Etopyalı Antrenör daha yarış başlamadan üç atletini yarışmadan çekti. Atletler patır patır dökülürken varış yerine koşarak değil, kartlarla ulaşabildi.

Kenyalı 23 yaşındaki genç atlet Ruth Chepngetich, en yavaş koşulan maraton olarak dünya şampiyonaları tarihine not düşülen  yarışı 2:32.43 ile birinci tamamlayıp ilk altını boynuna taktı.

Bahreynli sporcu bu yılın en iyi derecesine sahip 39 yaşındaki Rose Chelimo 2:33.46 ile ikinci olarak gümüş madalya aldı. Yine 39 yaşındaki, Commonwealth Oyunları birincisi, Namibyalı sporcu Helalia Johannes ise 2:34.45’lik derecesi ile üçünncü oldu. Johannes’in bronz madalyası ülkesindeki ilk kadın atletizm madalyası olarak tarihe geçti.

 

40 yaşındaki ünlü Kenyalı atlet Kiplagat ise madalyayı kıl payı kaçırdı. Kiplagat’ın ardından ABD’li Groner, Japon Tanimoto, Kuzey Koreli Hyang Kim, Kanadalı Tessier, yine Kuzey Kore’den Ok Jo lk 10’a girerek Olimpiyat vizesini cebine koyan sporcular oldu.

 

Banner Content
Tags: , , , , , , ,

Related Article