2019/10/19 at 4:22 PM
Banner Top

A Milli Takımımız ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün efsane isimlerinden Can Bartu’yu kaybetmenin üzüntüsü  yurda yayıldı.

Ay-Yıldızlı formayı 26 kez giyip 6 da gole imza atan, Fenerbahçe kulübünde uzun yıllar oynayan ve ülkemizi İtalya’da da temsil eden, sporu bıraktıktan sonra yazarlık ve yorumculuk yapan  Can Bartu, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Fenerbahçe formasıyla birçok başarıya imza atan efsanevi futbolcunun ölüm haberinin ardından Fenerbahçe Kulübü başta olmak üzere sosyal medyadan bir çok mesaj yayınlandı. Bir döneme damga vuran Bartu’nun vefatı Türkiye gündemine otururken sevenleri Sinyor’a veda mesajları paylaştı.

Can Bartu 1936 yılında doğdu. Kariyeriyle Türk sporuna örnek olan Bartu, hem futbolda hem de basketbolda milli olan tek sporcu olarak tarihe geçerken bir çok özelliğiyle de ayrıcalıklı bir isim oldu.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla adı beraber yazılan Bartu, millî Türk takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur. Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydederken, Dolmabahçe’de de futbol maçına çıkmış ve bir gol atmış bir oyuncudur.

İtalyan taraftarların kendisini çağırdığı şekilde “Sinyor” lakabıyla da anılan Bartu, 1961’de, İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. 1962’de Venezia takımında oynayan Bartu, 1964’te de Lazio’da oynadı.

1 Ocak 1961’de, Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu oldu.

İtalya’da başarılı bir dönem geçiren Bartu, 1967’de, Türkiye’ye, yuvası Fenerbahçe’ye döndü.

1969’da, Metin Oktay’ın, İstanbul’da, Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan jübilesinde, Metin Oktay kısa bir süre Fenerbahçe forması giyerken, maça Galatasaray formasıyla çıkarak, bu jubileyi ölümsüzleştirdi.

1955 – 1961 seneleri arasında Fenerbahçe’de futbol oynayan Bartu, 28 kez millî oldu.  6 gol attı. 1958’de Türkiye – Romanya maçında, kaleci Turgay Şeren’in sakatlanması üzerine, maçın son yedi dakikasında kaleye geçti ve bu maçta, takımımızın, kendi kalesine attığı gol sonucu, 1 gol yemiş oldu.

Banner Content
Tags: , , , , , ,

Related Article