2019/11/17 at 8:08 PM
Banner Top

A Milli Futbol Takımı’nın eski teknik direktörü ve Galatasaray’ın unutulmaz oyuncularından Yılmaz Gökdel, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Galatasaray’da 1964-1970 yıllarında futbol oynayan Yılmaz Gökdel, 5 kez A Milli Takım, 4 kez de Ümit Milli Takım’da forma giydi.

Gökdel, futbolu bıraktıktan sonra birçok takımda teknik direktörlük yaptı.
Galatasaray’da Brian Birch’in yardımcılığını yaparak teknik adamlığa adım atan Yılmaz Gökdel, sırasıyla Manisaspor, Ispartaspor, Gaziantepspor, Ankaragücü, Kocaelispor ve Antalyaspor’u çalıştırdıktan sonra Ümit Milli Takım teknik direktörlüğüne getirildi.

Gökdel’li Ankaragücü Türk Futbol tarihine geçti. Başkent ekibi Altay, Beşiktaş ve Fenerbahçe’yip finale çıktı. Finalde de Boluspor’u yenen Ankaragücü kupayı kazandı. Gökdel de futbolculuğunda kazandığı kupayı bir kez daha kazanıyordu. Ayrıca 2. Ligde olup kupayı kazanan ilk ve tek takım olarak da tarihe geçti. Bu başarıdan sonra Kenan Evren tarafından çıkarılan kanun ile 2. Ligden bir takımın Türkiye Kupası’nı kazanırsa 1. Lig’e çıkacağı belirtildiği için Ankaragücü 4. takım olarak 1. Lig’e çıktı. Sezon sonu oynanan o zamanki adı “Devlet Başkanlığı Kupası” olan Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Trabzonspor’u 1-0 yenerek kazandı.
Ümit Milli Takım’ı çalıştırdığı dönemde, 8-0’lık İngiltere yenilgisinin Candan Tarhan istifa edince  2 maçlığına A Milli Takım Teknik Direktörü olarak da görev alan Yılmaz Gökdel, daha sonra tekrar kulüp çalıştırıcılığına devam etti.

Yılmaz Gökdel K.Yaka’da K.Cihan’la (Yıldırım)

Milli Takım’ın ardından kulüp çalıştırıcılığına dönen Gökdel’in ilk adresi Karşıyaka oldu. Gökdel, 1985-86 sezonuna 2. Lig’de, Karşıyaka’da başladı. Ardından Kocaelispor, Diyarbakırspor, Antalyaspor, Bursaspor, Samsunspor, Kartalspor, Gaziantepspor, Yalovaspor ve Beylerbeyi’ni çalıştıran Yılmaz Gökdel, 1996 yılında teknik direktörlük kariyerini de tamamladı.
79 yaşında vefat eden Yılmaz Gökdel’in cenazesi, 6 Kasım Çarşamba günü Levent Camii’nde 1984-1985’te A Milli Takımı çalıştırdı.

Banner Content
Tags: , , , ,

Related Article